La Palma i Teneryfa 2016 – 18 – Fuencaliente

La Palma i Teneryfa z Belgią po drodze 2016

Wulkan, faro i salinas

flaga hiszpanii
La Palma -Fuencaliente
23.01.2016
4 316 km

Z wulkanu w dół znów idzie się po tym cholernym żwirku – nie żebym marudziła, chciałam wulkany to mam ;) Ale za to są widoki na zachodnie wybrzeże, latarnię morską i domki w dole.
Po drodze można też wdrapać się na kolejny wulkan – Teneguia (428 m n.p.m.). Tu już nikt biletów nie sprzedaje, drogowskazów też zero, ale nawet bez mapy zabłądzić się tu raczej nie da. Mimo, że góra nie jest wysoka, to wejście jest raczej z tych mniej łatwych. Jeśli ktoś ma lęk wysokości albo boi się silnego wiatru, to nie polecam! ;)

la palma wulkan teneguia
Wulkan Teneguia

Aczkolwiek jest bardzo widokowo, można zajrzeć do różnych dziur, rozpadlin i nawet do malutkiego kraterku :) Z góry też widoki są super, widać prawie 360 stopni, łącznie z faro i salinkami. Resztę z tego 360 przesłania San Antonio.
Na górę szłam ze szlaku pół godziny, w dół podobnie. Zastanawiałam się w ogóle, czy mam czas wchodzić, ale zdecydowanie było warto!

la palma wulkany teneguia i san martin
Wulkany Teneguia i San Martin

Za to dalej trochę muszę wydłużyć krok. A idzie się przez pagórkowatą, kolorową, pustynno wulkaniczną, bardzo malowniczą okolicę. Super mi się podoba! Można by sobie gdzieś tu usiąść, gdyby było więcej czasu. A poza tym na górze wiało, a tu, na tym czarnym pustkowiu jest okropnie gorąco!
Z przodu co chwilę, a później już cały czas, pojawiają się widoki na faro i salinki. Latarnie morskie są dwie. Jedna starsza, w której jest teraz jakaś ekspozycja w ładnym kamiennym budynku i druga nowa, biało czerwona, działająca.
Już z daleka widać było, jak fale rozbijają się na skałach, bardzo widowiskowo.

la palma szlak do fuencaliente
Szlak do Fuencaliente

Pół godziny do autobusu wystarcza akurat, żeby obejść salinki dookoła. Z dołu może nie robią takiego wrażenia, ale okolica jest super!
Wszędzie wala się sól, a od strony morza stoi cały las górek z kamieni. Fale widowiskowo rozbijają się na skałach, jak ktoś ma ochotę, to może zrobić sobie mały prysznic ;)
Szkoda, że nie ma czasu usiąść na klifach albo pójść na pobliską, całkiem ładną plażę (na północnym zachodzie). Bardziej leniwi mogą usiąść w restauracji. No i nie ma czasu, żeby obejrzeć ekspozycję w starej latarni.

la palma Fuencaliente latarnia morska i saliny
Widok na faro i saliny

Autobus numer 203 widziałam w Los Canarios jako mały busik. A tu w dół zjeżdża duży autokar, więc myślałam, że to jakiś przywiózł turystów. Dobrze, że pani z muzeum mnie uświadomiła, bo byłby zonk ;)
Autobus (2,10 euro) jedzie przez wielohektarowe plantacje bananów (ogrodzone wysokimi betonowymi płotami) i przez wielki hotel w otoczeniu palm i z wielkim basenem, który widać było z góry.
W markecie kupuję jeszcze jeden kawałek sera, który chcę zabrać do domu. Mam nadzieję, że przetrwa.

la palma fuencaliente
Fuencaliente

Więcej zdjęć z La Palmy i Teneryfy znajdziecie tu:

la palma wyspy nakaryjskie

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *