Madera 2016

No i gdzie to słońce?!

flaga portugalii
Portugalia – Madera – Porto Moniz
25.09.2016
4 222 km

Gdy zjeżdża się już stromą drogą do Porto Moniz, to po drodze mija się punkty widokowe – widać z nich całe miasteczko i widoki są super!
Na początek idziemy coś zjeść. Jeśli chodzi o knajpy, to niby jest ich dużo, ale zbyt dużego wyboru nie ma – wszystkie są typowo pod turystów, niestety. I jedzenie też nie jest super. Moja espada jest częściowo przypalona, warzywa to ugotowane groszek z marchewką, brrr. Oni tu w ogóle te warzywa jakieś takie zdechłe mają i to nie tylko moja opinia…

porto moniz z góry madera
Porto Moniz oglądane z góry

No ale brzuch napełniony, to teraz można iść zwiedzać baseny.
Jedne są po zachodniej stronie, takie bardziej dzikie, do niektórych nawet ciężko wejść. Ale za to woda w nich ma piękne kolorki, choć brak słońca nie pomaga. Ale miejsce jest superowe, warto tu przyjść.

baseny na wschodzie w porto moniz
Baseny na wschodzie

W centrum jest jeszcze akwarium, nie wiem na jakiej zasadzie to działa, ale jest (8 euro).
Po wschodniej stronie jest publiczny basen (1,50 euro). Są w nim wybetonowane dróżki i zejścia do wody, ale reszta jest tak, jak natura stworzyła.
Woda słona, pływa się między skałami, pod wodą skały, więc można też nurkować. W basenie nawet rybki pływają, więc być może ma jakieś podwodne połączenie z otwartym oceanem.

baseny na wschodzie w porto moniz
Większy basen na wschodzie

Od oceanu oddziela go z jednej strony tylko kilkumetrowy (a w jednym miejscu nawet metrowy) chodnik. Bez barierek ;) W oceanie skały, o które rozbijają się fale – można się gapić i gapić. W bardziej sztormowy dzień fale przelewają się do basenu.
Woda zimna jak cholera – na pewno zimniejsza niż wczoraj w Porto da Cruz i dziś w Calheta, ale może to kwestia braku słońca – akurat jak na złość schowało się za chmurami, które spływają z gór po północnych stokach. Więc nie jest zbyt ciepło.

domki na wzgórzu w porto moniz madera
Domki na wzgórzu

No ale być tu i się nie wykąpać? Włażę choć na chwilę, żeby okrążyć najwięszką skałę :)

basen na zachodzie w porto moniz
I basen na zachodzie
Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie flower.gif

Więcej zdjęć z Madery znajdziecie tu:

madera 2016

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *